Testujeme již 60 let: Prověřování výrobků je spojeno už s počátky české egyptologické koncese

Kombinace klimatu a prostředí archeologického výzkumu starověkých staveb lákaly různé výrobce a firmy k testování produktů a technologií již od samotného počátku prací československých archeologů v Egyptě. V pionýrských začátcích se firmy, které se zapojily do testování výrobků, podílely i na zásobování expedic do Núbie (jih Egypta). Například v roce 1961 se ve větší míře zapojilo dvacet podniků. Tehdy byly testovány nejen různé přístroje, ale také trvanlivé potraviny, a dokonce i piva z Plzeňského pivovaru nebo pražského pivovaru Staropramen.

V posledních letech testovaly týmy našeho egyptologického ústavu v terénu především důmyslný systém vzduchotechniky, který umožnil cirkulaci vzduchu při výzkumu hlubokých šachtových hrobů. Dále pak členové expedice ověřovali v pouštních podmínkách funkčnost oděvů a obuvi, které měly obstát jak v písečném prostředí, tak při teplotních a vlhkostních výkyvech a fyzicky náročnějších činnostech během výzkumu a dokumentace pohřebních komor.

Zajímají vás podrobnosti z historie českého bádání v Egyptě i prověřování produktů v poušti? Podívejte se do článku Prostor pro naději – Výpravy Československého egyptologického ústavu do Núbie v 60. letech 20. století.